Kırk Uçurma Nedir?

Bebekler için bazı farklı gelenekler var ve artık daha da yayılmaya başlıyor. Kırk uçurma geleneği eskiden bu kadar popüler değilken artık çok kişi tarafından yapılıyor. Yeni doğan bebeklere kırkı çıktığı zaman yapılan ve şaman kültürüne ait olduğu bilinen ve günümüze kadar gelen kırk uçurmanın ne demek olduğunu, bu adette neler yapıldığını sizler için araştırdık. Peki kırk uçurma nedir ?

kirk ucurma nedir

Şamanizmden gelen kırk uçurma geleneği, yeni doğan bebeğin ilk kırk gününden sonra annesiyle birlikte yıkanıp temizlenerek ev ziyaretlerine çıkmasıdır. Kırklama, kırk çıkarma veya kırk uçurma olarak da bilinen nbu adette en önemli kısım bebeğe banyo yaptırılmasıdır. Kırk çıkarma adetinin bebeğin 20. gününde yapılmasu durumunda 20 tas su kullanılmaktadır. Ayrıca anne ve bebeğin “yarı kırkı” denmektedir.

Kırk uçurma banyosu nasıl yapılır?

Okunmuş suya bir şeylerin atılması halinde gerçekleştirilecek olan bu banyoda aile büyüklerinden birisi seçilir ve kırklama annesi olarak adlandırılır. Anneyi ve bebeği yıkamak için seçilen bu kırklama annesinin bilinçli ve tecrübeli olması şartı aranır. Sabah saatlerinde yapılabilen bu banyo uygulamasına gelen kırklama annesi gelirken 40 taş ve 40 mevsim çiçeği getirir.

Bu taşlar yeterince temizlendikten sonra dua okunarak banyo yapılacak suya atılır. Ayrıca nazar değmemesi için nazar boncuğu atılabiliyor. Ayrıca ayı temsil ettiği anlamında gümüş, güneşi temsil ettiği için de suya altın atılmaktadır. Genellikle seçilen kırklama annesi gelirken yanında altın getirir ve suyu hazırlarken gizlice bu suyun içine atar.

Kırklama annesinin abdestli olması gereklidir. Anne duasını ederek bebeği 40 kez banyo suyuna sokar ve çıkarır. Banyo suyundan 40 kepçe anneye, 40 kepçe de bebeğe ayrılır ve banyo sonrasında “Su aşağı, boyu yukarı olsun! Su gibi ömrü uzun olsun!” gibi sözlerle bebek ve annenin başından aşağı bu su dökülür.

Banyo işlemi bittikten sonra bebek ziyaretlere götürülür. Ziyarete gidilen yerlerde annenin sütünün çok olması için yarım bardak su ikram edilir ve içmesi beklenir. Bu ziyaretlerde bebeğe uygun hediyeler verilir. Kırk uçurma sepetleri de uygun olarak hazırlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir