Mergez (Merguez) Sosis Nedir?

Mergez, diğer adıyla Merguez Kuzey Afrika kökenli bir lezzet. Fransa’da oldukça çok tüketilen ve Türkler ve Araplar tarafından sevilen bir lezzet. Fas, Tunus ve Cezayir bölgesinde konuşulan Mağrip Arapçasında “merkez” sosis anlamında kullanılıyor.

merguez sosis kofte nedir

Mergez adlı yiyecek lezzet olarak sucuk gibi olduğu gibi görünüş olarak sosise benzemektedir. Dana ve kuzu eti karışımından yapılmakta olup özel baharatlarla birlikte karıştırılır ve daha sonra kuzu bağırsağına doldurulur. Kurutulmadan taze şekilde satılır ve ızgarada pişirilmesi tavsiye edilir. Kuzu bağırsağı ile pişirildiği için suyuyla birlikte kalmakta ve bu sebeple de yumuşacık ve sulu olmaktadır. Izgarada pişirilmesiyle birlikte Faslıların kuskus adı verdikleri ince bulgur pilavlarında ya da tajine adlı güveç yemekleriyle birlikte yenebiliyor.

Mergez Türkiye’de bazı steakhouselarda yapılsa da Fransa’da yapıldığı lezzette bulmak mümkün değil. Bunun nedeninin de müşterilerin kuzu etinden rahatsız olduğu için kuzu eti koyulmamasıdır. Aynı şekilde baharatların da ülkemizde farklı şekilde kullanıldığı ve orijinal tadının bulunamadığı söylenebilir.

Marketlerde mergez köfte ve merkez sosis adıyla satışa başlansa da tadının köfteden farksız olduğu söylenmektedir. Ülkemizde satışta olan mergez yine kuzu bağırsağına basılsa da baharatı yetersiz ve kuzu eti kullanılmadığı için lezzetsiz.

Evinizde yapmayı denemek isterseniz başarılı olduğu söylenen bir tarif var:
1 kilo kıyma (750 gr dana tranç, 250 gr kuzu)
1’er çorba kaşığı tuz,
acı kırmızı biber1’er kahve kaşığı kimyon, kişniş, zencefil, harissa (bulamazsanız acı biber kullanabilirsiniz)
Biraz nane, rezene ve muskat

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra, tıpkı sucuk yapar gibi iyice yıkanmış kuzu bağırsağına doldurup buzdolabında bir gece beklettikten sonra pişiriyorsunuz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir