Kinder Sürpriz Yumurtada Salmonella Çıktı!

Dünya çapında ünlü olan Kinder sürpriz yumurtalar korkuya sebep oldu. İngiltere’de Kinder Sürpriz yumurta çikolataları ile bağlantılı, çoğu çocuk 63 kişide salmonella vakasına rastlanması üzerine, çikolataların bir kısmı toplandı. İngiltere Gıda Standartları Ajansı (FSA), toplanan tüm yumurtaların Belçika’daki aynı fabrikada üretildiğini açıkladı.

kinder supriz yumurta salmonella

Türkiyedeki Kinder Sürpriz Yumurtada Salmonella Var mı?

11 Temmuz – 7 Ekim 2022 tarihleri arasında üretilmiş 20 gramlık veya 3’lü paket yumurta çikolataların yenilmemesi tavsiye edildi.Çikolata üreticisi Ferrero, satışa sunulan Kinder ürünlerinin hiçbirinin salmonella testinde pozitif sonuç çıkmadığını söyledi.
Firma, “Gıda güvenliği konularını son derece ciddiye alıyoruz ve bu konu için içtenlikle özür diliyoruz” dedi. Bu açıklamaların çok yeterli olmadığı görünse de Türkiye’deki yumurtalarda da aynısının olup olmadığı bilinmiyor.

Salmonella nedir?
Salmonella hastalığının belirtileri nelerdir?

Salmonella, Enterobacteriaceae familyasında yer alan, çubuk şeklinde bir bakteridir. Yaklaşık 2000 alt tipi insanlarda hastalığa neden olur. Salmonella typhi (tifo) ve Salmonella paratyphi (paratifo) yalnızca insanlarda enterik ateş (tifo, paratifo) olarak adlandırılan ve zaman zaman salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olan türlerdir. Bunların dışında kalan salmonella alt tipleri non-tifoidal salmonellalar olarak adlandırılır.

Salmonella bakterisinin vücuda alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra ishal, ateş, bulantı, kusma ve karın krampları şeklinde hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastalık genellikle 4-7 gün sürer ve çoğu kişi tedavi olmadan iyileşir. Bazı kişilerde, ishal hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde hastalık daha ciddi seyreder.

Salmonella enfeksiyonlarının kesin tanısı dışkı, kan, idrar ve enfeksiyon odağından alınan kültürde Salmonella türlerinin izole edilmesiyle tanı konulur. Hastalığın tedavisi etkene yönelik olarak hekim tarafında uygun antibiyotik ve destek tedavisi ile yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir