Kabartma Tozu Karbonat Farkı

Karbonat ile kabartma tozunun aynı mı olduğunu düşünüyorsunuz? İkisinin de yiyeceklerde kullanılma amacı kabartma olsa da içerikleri aslında farklı.
Karbonat bir bazdır. Bu yüzden kullanılacağı yerde limon suyu, krema, yoğurt, eritilmiş çikolata veya sirke gibi asitli sıvıların bulunması gerekmektedir. Yoksa istenilen kabarma gerçekleşmez. Hatta kullanmadan önce bu sıvılarla önceden karıştırılması gerekir. Annelerimiz en çok limon suyunda bunu yaparlar.
Karbonat ve asit kimyasal tepkimeye girer ve birbirini nötralize eder,karbondioksit gazı oluşur. Bu gaz kabarcık haline gelerek hamuru kabartır. Yani kullanılacak kek, börek gibi hamurlarda yeterli asit yoksa kabarma gerçekleşmez.

Kabartma tozunda ise hem baz hem de asit bulunur. Kabartma tozu sıvı malzemelere eklendiğinde içindeki karbonat asitle tepkimeye girer ve kabarcıklar oluşur ve hamur kabarır. Yani ek bir kabartma çabasına limon suyuna vs ihtiyaç olmaz.
Her ikisi de kimyasal maddelerdir. İnsan sağlığı için zararları yoktur. Karbonat ilkel bir kabartıcıdır ve riskli olabilir. Kabartma tozu modern mutfak hilelerinden biri olmuştur. Seçim sizin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir