Japon Usulü Pilav Yapımı

Pirinç pilavı deyip geçmeyin, pilav pişirmenin birçok farklı yöntemi var. Bizde en çok kullanılan pişirme yöntemi kavurma yöntemidir. Bu yöntemde pirinçler öncelikle yağda kavrularak işe başlanır. Ancak en çok pirinç tüketilen yerlerden biri olan Japonya ve Çin başta olmak üzere Uzak Doğu’da pilav yapımı farklı. Neredeyse ekmek niyetine pirinç tüketiliyor. Sabah kahvaltısından başlanarak akşam yemeğine kadar pilav yenebiliyor. Bu yüzden de bu ülkelerde pirinçler büyük paketlerde satılıyor.

Japon usulü pilav yapımına haşlama ya da süzme yöntemi deniyor. Pirinç haşlama yönteminde yeteri kadar su eklenip suyun içinde haşlanıyor. Süzme yönteminde ise bol su ekleniyor ve pirinçlerin piştiğinden emin olununca süzülüyor.

Haşlanan pirinç üzerine pişerken zaten tuz eklenmişti. Artık ellere yemek çubuklarını alıp yemeye başlanabilir. Bazen de pirinç haşlandıktan üzerine kızgın yağ dökülerek yenebiliyor. İlginç değil mi?

Ayrıca onigiri adını verdikleri bir pilav türü de var. Pirinci tuzla haşladıktan sonra elde yuvarlak top yapın. Ortasını açın ve mayonez-ton balığı karışımını koyun. Sonra üzerini kapatın. İsteğe göre üzerine Japonlar yosunu çok seviyor ya da soya sosu gibi soslarla da yeniyor.

Tabii onigiri artık bir sanat haline gelmiş. Model model desen desen..

onigiriyapimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir