Meningokok Aşısı Nedir

Neisseria Meningitidis isimli bakterinin sebep olduğu hastalığa Meningokok Hastalığı adı verilmektedir. Seyahat hastalığı olarak da bilinmektedir.

Ağır olarak seyreden bir hastalık olup beyin zarı, omurilik ( menenjit) ve kan dolaşımı enfeksiyonlarını (bakteriemi veya septisemi) içermektedir. Solunum yoluyla ve tükürük gibi salgılarla bulaşmaktadır. Aynı kapalı ortamda yaşayarak veya öpüşme ile bulaşabilir. Hasta olan kişilerden veya asemptomatik (belirti göstermeyen) kişilerden kolayca diğer kişilere bulaşabilmektedir.

Bazı kişilerde belirti göstermeyebilir. Bulantı
Kusma, Oluşan hassasiyetle ışıktan korkma ve bilinç durumunda değişiklik(konfüzyon) görülebilmektedir.

Bakteriye maruz kalındıktan sonra 3-7 gün içinde bulaşabilmektedir. Meningokok menenjit çok ciddi ve öldürücü olan bir hastalıktır. Ağır yaşanan durumlarda birkaç saat gibi kısa sürede ölüme neden olabilmektedir. Hastalıktan kurtulan kişilerde ise beyin hasarı ve işitme kaybı gibi kalıcı sorunlar yaşanabilmektedir.

Erkek teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Afrika gibi ülkelerde sıkça görülmektedir. Bu sebeple de bu gibi ülkelere giden kişilerin mutlaka aşı olması gerekmektedir. Aşı en iyi korunma yöntemi olarak bilinmektedir. Eğer ki böyle bir hastalıktan şüphe ediyorsanız derhal bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir