Hazır Meyveli Sütler Zararlı Mı?

Pratik olması ve beğenilen tatları olması sebebiyle hazır meyveli sütler çok tercih edilmektedir. Hazır muzlu süt zararlı mı sorusu oldukça merak edilen konulardan biridir.

Hazır olan ve pakete giren hiçbir ürüne %100 sağlıklıdır demek mümkün değildir. Rafta tazeliğini koruması için hazır sütler birçok katkı maddesi içerebilmektedir. Tıpkı hazır meyve suları gibi hazır meyveli sütler de birçok koruyucu katlı maddesi içerdiği için zararlı olabilecek ürünlerdir. Bu tür gıdaların çok şeker içerdiği için uzun vadede obezite riskini de artırdığı bilinmektedir. Maalesef ki neredeyse sadece çocukların tükettiği bu gıdalar, çocuklar için çok zararlı.

Maalesef ki kutu sütlerin de çeşitli işlemlerden geçtiği biliniyor ve bu işlemler sonrasında süt özelliği kayboluyor. Meyveli sütler de tıpkı bunlar gibi ve tüm bunların üzerine yapay tatlandırıcı aromalar içeriyor. Bazı doktorlar doğal sütü tüketmek yerine yoğurt ve peynir ürünlerini tüketmenin daha faydalı olacağını da belirtmektedir.

Çocuklarınıza hazır gıdalar vermek yerine evde kendi hazırladığınız meyveli yoğurtlar veya meyveli sütleri veriniz. Meyvenin kendisini yedirmenin de en doğru seçim olduğunu unutmayınız. Hazır süt olarak yarım yağlı süt kullanarak muz, çilek ve kakao ile meyveli süt yapabilirsiniz. Şeker bulunmayan bir karışım hazırlamanız en doğru seçim olacaktır. Uzmanlar evde kendiniz kakaolu süt yapıp çocuğunuza içirmenizi tavsiye etmektedir. Mutlaka şeker içermeyen kakao olmalıdır. Kakao hem mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını sağlamakta hem de antioksidan içermekte olduğu için tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir