Pika Sendromu Nedir?

Bazı sendromlar eskiden beri bilinse de isimleri yeni yeni duyulabiliyor. Bunlardan en önemlilerden biri de pika sendorumudur. Pika sendromu nedir ? Bu sendrom, bebekken başlayabilen ve yetişkinliğe kadar devam eden ve sürekli olarak tekrarı yaşanan davranış bozukluğudur.

Gıda olarak tüketilmeyen, yabancı maddeleri yeme dürtüsü olarak adlandırılabilir. Bu rahatsızlığı yaşayanlar zararlı olduğunu bildikleri halde bu dürtüden kurtulmak mümkün olmamaktadır.

Hastalar, toprak, kil, kireç, cam, sabun, kağıt, tebeşir gibi maddeleri yiyebiliyor veya yalayabiliyor. Bu durum çocuklarda ve hamilelerde daha fazla görülebilmektedir. Vücutta demir, çinko yada kalsiyum gibi madde eksikliğinden kaynaklanabildiği gibi psikolojik sorunlar nedeniyle de yaşanabilmektedir.

Aile içinde yaşanan sorunlar, sevgi yetersizliği ve öz güven eksikliği gibi sorunlar bu soruna neden olurken farklı psikolojik ve biyolojik sorunlara da neden olabilmektedir. Hastalık kısa sürebildiği gibi çok daha uzun sürdüğü de görülebilmektedir. Yaşanan nörolojik ve psikiyatrik rahatsızlıkların da bu sendroma neden olabildiği bilinmelidir.

Çocuğunuz saksıdaki toprakla sürekli oynuyor ve yiyorsa, duvardaki kireci kazıyorsa ve yiyorsa dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kurşun kalem, kum ve kağıt gibi maddelerin de yendiği durumlar görülmektedir. Bu tür yabancı madde yeme alışkanlığı durumları erkenden teşhis edilirse gerekli önlemler veya vitamin gıda takviyeleri yapılabilir. Sorunun nedenleri sistemik muayene yapılarak çözülmeye çalışılmaktadır. Bunun sonrasında durumun altında yatan nedenler bulunup tedavi edilebilmektedir. Durum ciddiye alınmalı ve altında yatan sebepler mutlaka araştırılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir