Hamileyken Midye Yemek Zararlı Mı

Midyenin normalde ne kadar sağlıklı bir yiyecek olduğu oldukça çok tartışılan konulardan biri. Bazı uzmanlar midyenin zararlı olmadığını söylerken bazıları da tehlikeli bir yiyecek olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Midyenin nereden çıkarıldığı ve hangi şartlarda doldurulduğu çok önemli bir konudur. Eğer ki Marmara Denizi gibi kirliliği yüksek olan yerlerden çıkarılıyor ve ev ortamlarında hijyen şartları altında doldurulup satışa sunuluyorsa bu tür midyeler sağlıksızdır diyebiliriz. Ülkemizde İzmir gibi yerlerden çıkan midyelerin daha sağlıklı ve temiz olabileceği bilinmektedir. Eğer ki kirli sulardan çıkarılıyorsa sağlıklı bir yiyecek olmayacaktır.

Bilindiği üzere hamile iken farklı tatları canınız isteyebiliyor ve tüketmekte de tedirgin olabiliyorsunuz. Midye gibi deniz ürünlerini tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bazı doktorların hamile iken midye yemenin zararlı olmadığını söylediği bilinirken bazılarının da kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söylediği bilinmektedir. Ancak bizim tavsiyemiz hamilelikte böyle riske girmeyiniz ve lütfen mümkünse tüketmeyiniz. Çok sağlıklı olmadığı bilinen midyeyi tüketerek kendinizi de bebeğinizi de riske atmış olacaksınız. Midye gibi bir yiyecek yerine daha sağlıklı yiyecekleri tüketmeyi düşününüz.

Eğer ki doktorunuza danıştıysanız ve yiyebilirsin cevabını aldıysanız yiyeceğiniz midyenin çiğ veya az pişmiş olmamasına dikkat ediniz. Dış kabuğuna çok fazla temas etmeden ve mümkün ise ilk olarak kabuklarından çıkarıp sonradan tüketiniz. Midye; protein, demir, çinko, C vitamini, potasyum ve kalsiyum içeren bir yiyecektir. Sağlık için faydaları olsa da bazı zararları da olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir