Hamilelikte Sigara Kullanımı!

İnsanları, sigara içen ve sigara içmeyen diye ayırmak yerinde olur. Sigara içenlere ikinci sınıf vatandaş muamelesi bile yapılabilir. Ortalama bir insanın sigara içmesi binlerce hastalığa davetiye çıkarıyor. En çok akciğerlerin yapısını bozan sigaranın bir de hamileyken içilmesinin masum bir bebeğe daha dünyaya gelmeden ne gibi zararlar verebileceğini düşündünüz mü?
Bir anne adayı artık kendisinden çok, karnındaki bebeğini düşünmelidir. Ancak bazı anne adayları kendi iradesizliklerinin sonucunu bebeklerine yansıtmaktadır. Hamileyken sigarayı bırakamayan anne adayı maalesef emzirme döneminde de sigara içebilmektedir…

Hamilelikte sigara kullanımı hem anne adayının, hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atıyor. Bir çok hastalığın sebebi olabileceği gibi, hamilelikte sigara kullanımı, bebeğin Cerebral Palsy olma riskini de arttırıyor.
Sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinin akciğerleri daha az gelişirken, bu durum aynı zamanda bebeklerin beyin gelişimi de olumsuz etkileyebilir. Çeşitli kimyasal maddeler içeren sigara düşük zeka ve davranış bozukluklarına da neden olabiliyor.
Cerebral Palsy nedir?
Bu hastalık gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan fiziksel bir engellilik durumudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir