Gizemli Akciğer Hastalığı Nedir?

Elektronik sigaranın neden olduğu düşünülen “gizemli akciğer hastalığı” ABD’de can almaya devam ediyor. Elektronik sigaraların çok da masum olmadığı ve çok tehlikeli olabildiği tekrar tartışılmaya başlanacak.

gizemli akciger hastaligi nedir

Amerika’da “gizemli akciğer hastalığı” sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6’ya yükseldi.

“Independent” adlı gazetenin yaptığı haberde sağlık yetkililerine göre, yalnızca elektronik sigara kullanan kişilerde görülen ve henüz tıp tarafından tanımlanamayan hastalık nedeniyle Kansas eyaletinde bir kişinin yaşamını yitirdiği ve böylece 33 eyalette görülen 450 vakada 6. ölümle karşılaşıldığını bildirdi.

Kansas sağlık departmanı tarafından yapılan açıklamada, “hızla gelişen semptomlarla” hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybeden 50 yaşlarındaki kişinin, eyalette elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı sanılan ilk ölüm vakası olduğu bildirildi. Açıklamada, ölen kişinin ise hangi tür elektronik sigara ürünü kullandığına dair ayrıntılı verilmediği belirtildi.

Hastalığın bir tür solunum yolu tahribatına benzediğini, vücudun solunan yakıcı bir maddeye tepki verdiğinin görüldüğü belirtiliyor. Hastaların büyük kısmının ergenlik çağındaki çocuklar ve genç yetişkinler olduğu açıklamalarda belirtiliyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir