Gebelikte Bunlardan Kaçının!

Hamilelik dönemi kadınların geçirdiği en özel dönemlerden biridir. Bebeğini korumak adına kendisine öncekine göre daha fazla dikkat etmesi gerekir. Fakat eski kadınların söylediklerinin aksine fazla yemek yemek yararlı değildir. Gereğinden çok gıda tüketimi, fazla kilo almaya ve bebeğin de fazla kilo almasına neden olur. Bu durumda zorunlu sezaryene girebileceğinizi unutmayın. Yani “Sen iki canlısın, ona göre ye.” tabiri çok yanlıştır.
Bunların dışında gebelik sırasında sauna, kaplıca, hamam ve uzun süre güneşlenmek gibi vücudu aşırı ısı artımına maruz bırakacak durumlardan kaçınmak gerekir. Bebek üzerine teratojen etkiler yaratabileceği gibi annede aşırı terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı ve tansiyon düşmesine bağlı bayılmaya yol açabilir. Tansiyonun düşmesi bebeğe giden kan akımını da azaltacaktır.

Karın bölgesini içine almayacak ve uterus üzerine baskı yapmayacak tipte çorap ve tayt giyilebilir. Hamilelikte kullanılacak sütyenlerde balen denilen destek kısmı bulunmamalı, hassaslaşan göğüsler için rahatsızlık yaratır. Pamuklu ve yumuşak, esnek sütyenler tercih edilmeli. Askıları kalın olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir