Evde Meyve Suyu Yapımı

Hazır olarak satılan meyve sularının içindekiler kısmını okumaya başladığımızda anlamadığımız birçok kelimeyle karşı karşıya geliyoruz. Biz yalnızca elma suyu, portakal suyu içtiğimizi zannederken aslında sağlık için zararlı bazı maddeleri de vücudumuza alırız. Özellikle de evde meyve suyu seven çocuklar varsa daha dikkatli olmamız gerekir. Onların fiziki gelişimini engelleyecek maddeler bile olabiliyor.

Meyvelerin en güzelleri toplanıp pazarlarda marketlerde satılırken görüntüsü kötü olan, yerlere düşen, yüzüne bakılmayacak olan meyveler nereye gidiyor sanıyorsunuz?..

Evde de pekala meyve suyu yapabiliriz. Hem de hazır olanlarından daha lezzetli.. Katı meyve sıkacağınız varsa zaten meyveleri tüm tüm içine atıp içebilirsiniz. Elma ve havuç birleşince harika bir tat oluşturuyor. Portakal da eklerseniz karışık meyve suyu elde edersiniz. Üzüm mevsimi geldiğinde üzümleri tek olarak ya da elma ile karıştırarak da içebilirsiniz. Şeker ilavesiz muhteşem bir tat oluşacak.

Makineniz yoksa bir tencereye elmaların kabuklarını soymadan dilim dilim kesip koyun. Ayva ve nar da ekleyebilirsiniz. Yaz aylarındaysanız renk ve tat vermesi bakımından vişne ya da kırmızı erik de koyabilirsiniz. Yeterli miktarda su ekleyip kaynatın. Kaynayınca damak tadınıza göre şeker ekleyin. Süzgeç yardımıyla karışımı süzün. Buzdolabında soğutun. Sonrasında müthiş bir meyve suyunuz olacak. Güvenle tüketebilirsiniz.

Not: Buzdolabında bu meyve suyu 3 gün bozulmadan durabilir. Sonrasında ekşimeye başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir