Evde Sağlıklı Beslenme İpuçları

Evde yemek yemek dışarıda yenen yemeğe göre çok daha sağlıklıdır. Amerika Kalp Vakfı’na göre evde beslenenlerin şeker hastalığına yakalanma riski çok daha düşük. Ayrıca dışarıda beslenenler daha obez. Her gün ne pişirsem düşüncesi de oldukça yoruyor.

Haftalık menü hazırlayın:
Her gün ne pişirsem diye düşünmek yerine haftalık menü hazırlayarak daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Mutfak ve buzdolabını düzenleyin:
Düzensiz bir mutfak ve buzdolabı sağlıklı olarak yemek pişirmenizi engeller. Kızartma tavası kullanmayın, buzdolabında yüksek yağlı ve şekerli atıştırmalıklar bulundurmayın. Düzenli bir mutfağa sahip olmak sizi heveslendirir.

Tarifler yerine metot geliştirin:
Yemek tariflerine ulaşmak günümüzde oldukça kolay. Karmaşık ve uzun süren tariflerle uğraşmak mutfağa küsmenize neden olabilir. Tarifleri tarif etmek yerine sağlıklı pişirme metotları hakkında araştırma yapınız. Haşlama ve fırında pişirme yöntemlerini araştırınız.

Buzlukta sağlıklı besinleri saklayın:
Evden çıkmak zor olduğunda hazır gıdalar tüketmek yerine buzluktaki sağlıklı besinleri tüketmelisiniz. Daha öncesinden haşlayıp buzluğa koyduğunuz nohut, barbunya, kuru fasulye gibi baklagiller ve sebzeler, et ürünleri oldukça sağlıklı kurtarıcı olabilmektedir.

Yavaş pişirme yapınız:
Yavaş pişiriciler, düdüklü tencereler, fırınlar kullanılmalıdır. Kızartma gibi hızlı pişirme yöntemleri sağlıklı değildir. Buharlı pişirme cihazları, düdüklü tencereler tercih edilmesi sağlık açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir