Ev Yapımı Saç Jölesi Tarifi

Saçları şekillendirmek için erkeklerin yanı sıra kadınlar da jöle kullanıyor. Piyasada hazır olarak satılan ve kimyasal içeren saç jöleleri, uzun süreli kullanımda saçlara zarar verebiliyor. Hatta saç dökülmelerine yol açan unsurlardan biri olarak görülen saç jölelerinin kullanılması tavsiye edilmiyor. Saç jölesi sürülmüş olan saçları, gün sonunda muhakkak yıkamak gerekiyor.

dogal sac jolesi yapimi

Evde saç jölesi nasıl yapılır?
Eskiden insanların, saçlarına limon suyu sürerek şekil verdiği söyleniyor. Limon suyu kısa sürede sonuç verse de kalıcı olmuyor. Evde bir tek malzeme ile doğal saç jölesi yapmak mümkün. Doğal bir malzeme olduğu için de saça zarar vermiyor.

Jöle için, 2 su bardağı su için yani 400 gram suya, 4 yemek kaşığı keten tohumu gerekiyor. Soğuk su ile keten tohumunu bir kap içerisinde ocağa koyun ve sürekli olarak karıştırarak pişirin. Jölemsi bir kıvam aldığında ocağın altını kapatın. Karışımın soğumasını bekleyerek bir kadın çorabının içinden süzün. Böylece çekirdeklerden arınmış olan jöleniz kullanıma hazır hale gelecek. Kapalı bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz.

Yaklaşık 2 hafta boyunca bozulmadan kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir