TV Reklamlarında Aşırı Tuz ve Şeker Kullanımı Uyarıları

Artık TV’lerde cips, çikolata, şekerlemeler, sucuk gibi gıda ürünlerinin reklamlarında alt yazıda akar bantta uyarılar gösteriliyor. Alt yazıda geçen mesajlar oldukça ilgi çekiyor ve zararlı ise reklamı neden yapılıyor gibi kendimize sormamıza da neden oluyor.

tv reklamlarinda asiri tuz yag ve seker kullanimi uyarlari

Akar yazıda genelde “Sağlığınız için aşırı şeker, yağ ve tuz tüketimini azaltın.” şeklinde uyarı yazıyor. Uyarıların tümü aşağıdaki gibi:

Cipsler, Gevrek Çerezler
1.Etiketleri okuyunuz, daha az enerji, yağ, Tuz/sodyum içerenleri tercih ediniz 2. Sağlığınız için aşırı şeker, yağ ve tuz tüketimini azaltın 3. Sağlığınız için yemekler(öğünler) arası atıştırmalıklardan kaçının 4. Sağlığınız için günde 4-5 porsiyon meyve tüketin 5. Sağlığınız için daha az tuz kullanınız 6.Günlük tuz tüketimi 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı) aşmamalıdır. Tüketilen tuz iyotlu olmalıdır.

Meyve Suları
1.Etiketleri okuyunuz, daha az enerji ve şeker içerenleri tercih ediniz 2.Sağlığınız için aşırı şeker, yağ ve tuz tüketimini azaltın 3.Sağlığınız için günde 4-5 porsiyon meyve tüketin 4.Sağlığınız için her gün süt ve süt ürünleri tüketin .

Enerji İçecekleri
1.Etiketleri okuyunuz, daha az enerji, yağ, Tuz/sodyum ve şeker içerenleri tercih ediniz 2. Sağlığınız için aşırı şeker, yağ ve tuz tüketimini azaltın 3. Sağlığınız için günde 4-5 porsiyon meyve tüketin 4. Sağlığınız için her gün süt ve süt ürünleri tüketin 5. Enerji içeceklerinin aşırı tüketimi önerilmez 6. Sporcu içeceklerinin aşırı tüketimi önerilmez 7. Sporcu gıdaları özel amaçlı gıdalardır bilinçli tüketilmelidir.

Alkolsüz Şekerli ya da Tatlandırıcılı Tüm içecekler
1.Etiketleri okuyunuz, daha az enerji, yağ, Tuz/sodyum ve şeker içerenleri tercih ediniz 2. Sağlığınız için aşırı şeker, yağ ve tuz tüketimini azaltın 3. Sağlığınız için günde 4-5 porsiyon meyve tüketin 4. Sağlığınız için her gün süt ve süt ürünleri tüketin.

Yenilebilir Buzlar
1. Etiketleri okuyunuz, daha az enerji, yağ, Tuz/sodyum ve şeker içerenleri tercih ediniz 2. Sağlığınız için aşırı şeker, yağ ve tuz tüketimini azaltın 3. Sağlığınız için günde 4-5 porsiyon meyve tüketin 4. Sağlığınız için her gün süt ve süt ürünleri tüketin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir