Ev Yapımı Konservede Zehirlenme Tehlikesi!

Domates konservesi yapmak için en uygun zaman olduğu için birçok ev hanımı evlerinde konserve yapmaya başladı. Birçok kişi daha erken bir zamanda da konservesini yaptı ve bekletmeye başladı. Peki evde konserve yapmak ne kadar sağlıklı ve konserve yapmak zararları nedir sizler için paylaşacağız.

Sağlık Bakanlığı, evde yapılan konservelerle ilgili bir açıklamada bulunmuştu. Evde yapılan konservelerin mutlaka basınçlı tencerelerde hazırlanması gerektiğini bildirilmişti ve besinlerle bulaşan ”clostridium botulinum” adlı bakteriye karşı vatandaşları uyarmıştı. Botulizm toksininin 80 derecede 10-30 dakika, 100 derecede 10 dakika kaynatmakla tahrip edilebililir olmasına rağmen, gelişen ısıya dayanıklı sporların ancak 116 derecede tahrip edilebildiği, uygun olmayan koşullarda saklanan besinlerde yeniden üreme gerçekleşebildiği bilinmelidir.

2017 yılında Adana’da bir aileden 4 kişinin ev yapımı domates konservesini tükettikten sonra 1.5 ay içinde art arda öldüğü iddia edilmişti. Bu ailenin sadece ev yapımı domates konservesinden yapılan menemen yedikleri biliniyordu. Gıda zehirlenmesi olduğu belirlenmiş ve sebebinin de ev yapımı konserve olduğu belirtilmişti. Aile fertlerinden sadece biri hayatta kalmış ve bu kişinin de dışarıda arkadaşlarıyla yemek yediği söylenmişti.

Zehirlenme ve ölümle sonuçlanabilen olaylarının çoğunluğu uygun süre ve sıcaklıkta pişirilmeden kapatılan ev yapımı konserveler olduğu biliniyor. Konu oldukça önemli olduğu için herhangi bir ağız ve boğazda kuruma ve kızarma, ağrı durumu olduğu takdirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Mutlaka basınçlı pişirme yapılmalıdır. Kullanılan plastik kaplar, cam kavanozlar uygun malzemeden yapılmış olmalı ve iyice temizlenmeden kullanılmamalıdır. Meyveler ve domates gibi asidi yüksek besinler ortalama 20 dakika kaynatılmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir