Eriyen Dondurma Bozulur Mu?

Dondurma oldukça besleyici ve serinletici bir gıdadır. İçinde birçok vitamin ve mineraller bulundurmakta olduğu için uzmanlar tarafından da tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Dondurma da her süt ürünü gibi kolay bozulabilen bir gıdadır. Kolayca mikrop üreyebilmekte ve zehirlenmeye neden olabilmektedir. Peki eriyen dondurma bozulur mu ? İçinde buz parçacıkları oluşan ve kristalleşen dondurma gıda zehirlenmesine yol açabiliyor. Bu durumda olan bir dondurmanın yenmemesi gerekiyor.

Hassas bir gıda maddesi olduğu için satış aşamasından tüketilmesine kadar sürekli derin dondurucuda bulunması gerekmektedir. Yanlış bir saklama ortamı olduğunda yapısı bozulacaktır. Eriyip tekrar dondurulan dondurmanın tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Yediğimiz dondurmaların bir kısmı havadır ve eriyen dondurmanın içerdiği hava kaybolmuş olduğu için hacmi azalacak ve içinde küçük küçük buz parçaları oluşacaktır. Buz parçaları oluşan dondurmanın tadının da bozulduğunu fark etmiş olmalısınız. Bu tür dondurmaları tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.

Her süt ürününde önemli olduğu gibi dondurmaların üzerinde yazan son kullanma tarihine de çok dikkat etmelisiniz. Eriyen dondurmayı dondurup tekrar derin dondurucuya koymayınız ve bu dondurmayı tüketmeyiniz. Bu şekilde tekrar dondurulan dondurma sağlık açısından riskli bir hale gelebilmektedir. Eriyip dondurulan dondurma kristalleşir ve dondurma özelliğini de kaybeder ve lezzetsiz bir hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir