Erkek Sporcular Tüylerini Neden Alır?

Spora yeni başlayanların aklını kurcalayan sorulardan biri tüy meselesidir. Profesyonel erkek sporculara bakıldığında, vücutlarında hiç tüy olmadığı görülür. Özellikle de kasların ön plana çıktığı sporlarda, erkekler tüylerini almaya özen gösterirler. Tüylerini almalarının birinci nedeni, görselliktir. Göze hitap etmek ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için tüylerden kurtulmak gereklidir.

erkek sporcu

Sporcularda tüyler performansa etki eder mi?
Bazılarına göre tüyler performansı düşürmektedir. Kıllar uzarken belli bir enerji harcarlar. Kılların yapısındaki protein ihtiyacı, vücuttan alınsa da çok düşük bir miktardır. Vücudun ihtiyacı olan proteinle, tüylerin uzamasında kullanılan protein aynı yerden gelmez. En küçük bir enerji kaybının bile önemsendiği spor branşlarında kıllar mutlaka alınır. İşini şansa bırakmak istemeyenler tüylerden kurtulmayı tercih ederler.

Erkeklerde tüy alma yöntemleri
Tüy almanın birçok yöntemi vardır. Erkeklerin en çok tercih ettiği yol, jiletle traş olmaktır. Jiletle alınan tüyler çok kısa sürede geri uzarlar. Epilasyon ve ağda yöntemlerinde tüylerin uzaması biraz daha uzun sürse de acı veren bir yöntemdir. Tüy dökücü kremler ise jilet gibi yüzeysel kıl dökme yöntemi olduğundan kılların uzaması çabuk olur. Lazer epilasyon gibi yöntemlerle, kıllardan sonsuza kadar kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir