Berdel Ne Demek?

Geçtiğimiz gün İstanbul’un tam da göbeğinde Berdel çatışması yaşandı. Bu haberden sonra bunun ne olduğunu unutmuş olan bizler duruma şaşırdık. Kızı kaçırılan aile, kızı kaçıran aileye giderek kaçırılan kızları yerine kaçıran ailenin kızını gelin olarak kendilerine istedi. Bunun üzerine kızı kaçırılan baba vuruldu. Tüm bunların üzerine de berdel ne demek ? sorusu akıllara geldi.

Berdel, eski ve tasvip edilmeyen bir evlilik töresidir. Gelin değiş tokuşu olarak ve ikiz evlilik olarak adlandırılır. Kız kaçırılması durumunda da kızı kaçırılan taraf diğer taraftan kendi kızı yerine kendi kızlarını gelin olarak isteyerek berdel teklif edebiliyor. Herhangi bir ailenin çoğunlukla yoksulluk nedeniyle, bir aileden gelin almak için kendi kızını gelin olarak o aileye verir. Maalesef ki hala devam edebilen kan davalarında da kan davasını bitirmek için de kullanılan bir yöntemdir. Berdel yapan aileler, akraba olacaklar ve akrabalarını öldürmeyecekleri için de kan davası da bitmiş olacaktır.

Berdel evlilik nedir ? Evlenecek kadın ve erkeğin rızası yok ise bu tür evlilikler yasal değildir. Nikah masasına gelene kadar evlilikle ilgili bütün işlemlerin yapılmasına karşın nikah yapılırken hem kadına hem de erkeğe rızalarının olup olmadığı sesli olarak soruluyor. Aynı zamanda yazılı olarak da rızalarının alınıp kayda geçirilmesi esastır.

Küçük kızlar için dahi böylesine berdel teklifleri iletiliyor ve kabul edilmeyince de aileler arasında çok büyük ve ölümle sonuçlanabilen kavgalar çıkabiliyor. Bu yöntemle evlenenlerin genelde kendi isteği dışında evlendiği ve bir tarafın ayrılmasıyla birlikte diğer tarafın da ayrılması gerektiği biliniyor. Kan davası olmadığı durumlarda bu evlilik tercih edilebiliyor ve sebebinin de hala başlık parası istenen kişilerin olması ve başlık parası yerine bu yöntemin seçilmesidir. Türkan Şoray’ın başrolde oynadığı, Atıf Yılmaz’ın 1990 yapımı Berdel isimli filmini izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir