Erimiş Dondurma Tekrar Dondurulur Mu?

Yaz aylarının sevilen yiyeceği olan dondurma hakkında bilmediğimiz şeyler olabilir. Sütten yapılan dondurmaların yanı sıra, meyve özlü dondurmalar da üretiliyor. Özellikle ana maddesi süt olan dondurmaların sıcak havalarda bozulabileceğini unutmayın.
Dondurmayı yedikten sonra, kalan kısmını tam erimeden dondurucuya atmak gerekiyor. Çözünmüş halde bulunan her yiyecek, yeniden dondurulduğunda tehlikeli hale gelir. İçerisinde bakterilerin oluşmaya başladığı dondurma hastalıklara davetiye çıkarır.

erimis dondurma

Eriyen dondurma yeniden dondurulur mu?
Dondurmanın dokusu normal şartlarda pürüzsüzdür. Eğer dokuda bu pürüzsüzlüğü görmezseniz o dondurmadan şüphelenebilirsiniz. Yani, içerisinde kristalleşme ve küçük buz parçacıkları oluşan dondurmanın bozulmuş olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Buz parçacıkları, dondurmanın bir kısmının hava olması nedeniyle oluşuyor. Dondurma eğer uygun olmayan koşullarda saklanırsa, içerdiği havayı kaybedecek ve aynı zamanda hacmi küçülecektir. Bu sırada ise dokusu pürüzlü hale gelecektir. Bu şekilde satın aldığınız bir dondurma, daha önce gerekli şartlar sağlanmadığı için erimiş olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir