Sarı Buğday Ekmeği Nedir?

Sarı Buğday Ekmeği birden bire fırınlarda raflarda görünmeye başladı. Buğday tanesi beyaz, açık sarı, sarı, kırmızı, kehribar ve esmer olmak üzere çeşitli renklerde olur. Tane rengi dış kabuktan değil, tohum kabuğundan ileri gelir. Tanenin rengi buğday çeşidini belirtmesi ve depolanmış buğdayın sıhhati hakkında fikir vermesi bakımından önemlidir. Makarnalık buğdayların rengi koyu esmer, kehribar olduğu halde, ekmeklik buğdaylar daha ziyade beyaz, sarı gibi açık renkli olurlar.

Sarı Buğday Ekmeği sarı buğday ile yapılıyor ve sarı buğday çok iri taneli ve çok uzun boylu sert bir buğdaydır. Aslında sarı un, makarna ve su böreği yapımında kullanılıyor. Birçok sarı buğday unu hiç gübre ve ilaç kullanılmadan üretiliyor ve su değirmeninde un haline getiriliyor. Çok yüksek kaliteli makarnalık durum buğdayından elde edilir. Sarı buğday unu renkli ve kolay işlenebilen bir üründür.

Her türlü ekmek imalatında renk ve lezzet etkisini arttırabilecek özel ürünler için sarı buğday kullanılabilir. Sarı buğday’ın beyaz buğday’dan farklı ve faydası olmadığını öğrendik. Sadece lezzet ve renk farkı mevcut. Birden bire popüler olmasının sebebi ise bilinmiyor. Size tavsiyemiz tam buğday ekmeği kullanın ve daha çok tok kalın. Bu sayede zayıflamak da mümkün tabi ki.

Hüseyin Can ÇALIŞAN
Yayın Yönetmeni
info@kadinbakisi.com
https://twitter.com/hcancalisan

sari-bugday-ekmegi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir