Egzersiz Bağımlılığı Nedir?

Formda kalmak, sağlıklı olmak veya aşırı kilolardan kurtulmak için birçok kişi spor salonlarında çok zaman geçiriyor. Bu geçirilen zaman normal sürelerde olduğu takdirde faydalı bir hareket olacaktır.

Aşırı vakit geçirmek egzersiz bağımlılığı olarak adlandırılmaktadır. Egzersiz bağımlılığı nedir ? Bu bağımlılık da depresyon, anksiyete bozukluğu, alkol ve madde bağımlılığına sebep olabilmektedir.
Spor rehabilitasyon için psikiyatri hastalarına dahi önerilirken aşırı hale gelip uzun sürelerde yapılması egzersiz bağımlılığı hastalığı haline gelmektedir. Egzersiz bağımlısı olan kişi spor yapmadığı zaman kendisini huzursuz hissedebilmektedir. Kişinin egzersiz yapma miktarı ve geçirdiği sürenin artması ve gidemediğinde zamanlarda huzursuz hissetmesi belirtiler arasındadır.

Tedavi olarak süreleri uygun miktara indirmek ve ilaç kullanımı da çözüm olabiliyor. Fazla spor yapmanın vücuda aynı oranda yararı olmayacağı gibi zararlı hale gelebileceği uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Sporun sabah veya akşam yapılması tavsiye edilmektedir. Yemek yedikten hemen spor spor yapılmamalı ve 2 saat sonra spora başlanılmalıdır. Çok spor yapmakla çok zayıflamak mümkün olmayacaktır. Bilinçli spor için en büyük görev, spor eğitmenlerine düşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir