Kulaklıkla Müzik Dinleme Tehlikesi!

Müzik dinlemeyi seviyoruz. Yolda, sokakta, evde sürekli müzik dinleyenlerimiz var. Bazılarına göre müzik bir gıda gibi.. Ancak müzik dinlemenin dozunu bazen abartıyor muyuz? Özellikle yolda yürürken kulaklıkla yüksek seste müzik dinlemek kazalara davetiye çıkarıyor. Dış dünya ile olan bağlantımız tamamen kopuyor ve etraftan gelebilecek tehlikelere karşı savunmasız kalıyoruz. Etrafımızda da bu şekilde müzik dinleyenler varsa onları da uyaralım.
Bunun birçok örneği ülkemizde ve başka ülkelerde  de sık sık yaşanıyor. Son olarak ABD’de bir bisikletli sürücü kulağında kulaklık olduğu için yaklaşmakta olan trenin sesini fark edemedi ve trenin ona çarpmasına engel olamadı. Neyse ki sürücü şanslıydı ve can kaybı olmadan sürüklenerek kurtuldu.

Ne yapıyorsak yapalım abartmadan yapalım. Evde veya tehlikesiz ortamlarda müziğimizi kulaklıkla da dinleyelim ancak yolda yürürken veya taşıtlarla seyir halindeyken müziğin sesini dış dünyayla bağlantıyı koparacak kadar açmayalım. Çevreden gelen sesleri bir miktar duyalım.
Sağlıklı günler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir