Dumansız Elektrikli Izgaralar Hakkında

Barbekü yapmayı, ızgara yapmayı hepimiz severiz. Tabi ki evin içinde duman sorunu olacağı için tavada ızgara yapamıyoruz. Peki dumansız elektrikli ızgaralar ne kadar kullanışlı ve özellikleri neler?
Elektrikli ızgaraların birçok modeli mevcut. Kapaklı ızgaralar, kapaksız ızgaralar, ayaklı ızgaralar. Kapaklı olan ızgaralar çok daha kullanışlı olmaktadır. Et veya tavuk kapaklı ızgaralarda buharla birlikte piştiği için çok daha yumuşak kıvamda pişmektedir. Açık ızgaralar biraz daha eskide kalmıştır. Kapaklı ızgaraların ise alt ve üst kısımlarında rezistans bulunmasına dikkat etmeliyiz. Sadece üstte pişirici rezistans olan ızgaralar pişirme yönünden biraz daha zayıf kalmaktadır. Gerçekten çok güzel pişirme yapan ve sadece alttan pişiricisi bulanan bir model de piyasada satılmaktadır. Izgaralarda en önemlisi de su ve yağ haznesi bulunmasıdır. Izgaranın dumansız yapılması için su ile kullanılması şarttır. Yağ suya akmakta ve duman çıkmamaktadır. Birçok ızgarada da yağ hazneleri bulunmaktadır.

Kullanım açısından en rahat olan ızgara tercih edilmelidir. Pişirmenin iyi olması ve çabuk olması için voltajı yüksek olmalıdır. Unutulmamalı ki pişirme uzun süreceği için elektrik tüketimi de bir hayli fazla olacaktır. Watt’ı düşük olan ızgaralar pişirmekte zorluk çekeceği için ve uzun süre çalıştırmak zorunda kalacağınız için tercih edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir