Dondurulmuş Gıdalar Sağlıklı Mı?

Dondurulmuş gıdalar hayatımızı artık marketlerde çeşit çeşit mevcut. Köfte, patates, pizza, balık, börek ve et ürünleri gibi birçok yiyecek marketlerde dondurulmuş olarak satışa sunuluyor. Satışa sunulan bu ürünleri evde çözdürüp ısıtıp ya da pişirip, yenmeye hazır hale getirebiliyoruz.

Araştırmalara göre birçok vitamin dondurulma sonucu etkisini kaybetmektedir. Ancak tamamıyla zararlıdır ya da hiçbir vitamini kalmamaktadır demek yanlıştır. Eğer ki ürünün tazesi varsa tazesini yani dondurulmamış olanını tercih ediniz. Günümüzde en çok tercih edilen dondurulmuş gıda patatestir. Sebze ve meyveler dondurulmuş gıdalar arasında en çabuk bozulan olup son tüketim tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dondurulmuş gıdalarla ilgili tavsiyeler:

Sürekli olarak dondurulmuş gıda tüketmemeye dikkat ediniz. Son kullanma tarihi çok uzun olanı satın almak yerine biraz daha kısa olanı alabilirsiniz. Donmuş olan ürünü hızlı çözdürmek için ısıtma vs yapmayınız, kendi halinde yavaş çözülmesini bekleyiniz. Dondurulmuş ürünü çözdükten sonra kesinlikte tekrar dondurmayın. Pişmiş olan dondurulmuş ürün daha zararlı olabilmektedir.

Dondurulmuş ürünün kullanacağınız kadarını çözdürüp kalan kısmı hemen buzluğa atmalısınız. Dondurulmuş gıdaların çözülmemesine dikkat etmelisiniz, eğer ki alışverişe gittiyseniz eve gelene kadar çözüldüğü takdirde kesinlikle tekrar dondurmayınız. Alışverişin en sonunda dondurulmuş gıdayı dolaptan alarak doğrudan eve gitmeye dikkat ediniz. Gıdanın tekrar tekrar dondurulması bakteri oluşmasına ve sağlığınıza zararlı bir hale gelmesine neden olabilecektir. Dikkat edildiği takdirde dondurulmuş gıdalar hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir