Saç Boyamak Meme Kanseri Yapıyor!

Saç boyamak güzel bir görünüm sağladığı için birçok kadın saçlarını boyuyor.  Ancak saç boyaları ne kadar sağlıklı ve masum? Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre saçlarını düzenli olarak boyayan kadınların, saçını hiç boyamayan kadınlara göre yüzde 14 oranında daha fazla meme kanserine yakalanma riski olduğu görüldü.

Araştırmayı yapan Profesör Kefah Mokbel, kozmetik şirketlerinin “en az 4-6 haftada bir saçlarınızı boyayın” gibi tavsiyeler vermesini sorumsuzca bulduğunu; kadınların saçlarını boyamak için kimyasal boyalar yerine pancar kökü, kuşburnu ve kına gibi daha doğal maddeler kullanabileceklerini, endüstriyel saç boyalarının yüksek miktarda kimyasal içerdiğini ekledi.

Kadınların yakalandığı kanser arasında en yaygın olan meme kanseri ile dünyada 2 milyon kadın savaşıyor ve yaklaşık olarak 500 bin kadın ise bu yaşam savaşını maalesef kaybediyor. Ülkemizde de meme kanserine yakalanma oranının son 20 yılda 2 kat arttığı biliniyor. Meme kanserinde erken teşhis hayati önem taşıyor. Erken teşhis için düzenli olarak elle muayene yapılması gerekmektedir.

Uzmanlar saçların kimyasal boyalarda yılda 5 defadan fazla kesinlikle boyanmaması gerektiğini bildirmektedir. Bazı meme kanserlerinin ana sebebi saç boyası olduğu gibi tümümün sebebi bu olmamaktadır. Kozmetik ürünler yani makyaj ürünlerinin de kanser yapıcı etkisi olabileceği bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir