Dondurma Kilo Aldırır Mı?

Sıcak yaz günlerinde aşırı sıcaklarla birlikte soğuk içecekler ve soğuk yiyecekler aramaya başlarız. Dondurma da tartışmasız olarak yenildiğinde serinlik hissi yaşatan bir yaz yiyeeği. Peki dondurma kilo yapan bir gıda mıdır?
1 top dondurmada ortalama 250 kalori var, tabi ki bu kalori miktarı çeşidine göre değişmektedir. Meyveli dondurmalarda kalori çok daha az ve yarı yarıya kalori daha azdır. Az yağlı ve meyveli dondurmaları tercih etmek gereklidir. Külah ise dondurmadan aldığınız kalorinin kat kat fazla kalori bulundurmaktadır.

Gerçek süt bulunan, süt tozu bulunmayan dondurma faydalıdır ve kalsiyum bulundurmaktadır. Limon, çilek ve mango gibi dondurmalar en az kaloriyi bulunduran dondurmalardır. Tabi ki dondurma çok fazla miktarda tüketilirse aşırı kalori alındığı için fazla kilolara sebep olabilmektedir. Eğer ki kilo sorununuz var ise light dondurma tercih ediniz. Ya da şekeri az olan kalorisi düşük olan meyveli ve gerçek dondurma tüketmeye dikkat ediniz. Unutmayın fabrikasyon dondurmalar doğal değil ve içeriğinde onlarca katlı maddesi bulunduruyor.

Uzmanlara göre dondurma sadece yaz mevsiminde değil hem yaz hem de kış mevsiminde tüketilebilir ve dondurmanın hasta etmediğini, kötü koşullarda üretilenin hasta ettiğini söylemekteler.

Bazı dondurma çeşitleri ve kalori miktarları aşağıdaki gibidir:

100 Gram
Karamelli; 265 kalori
Kestaneli; 255 kalori
Sade Vanilyalı dondurma; 235 kalori
İncirli; 230 kalori
Muzlu; 225 kalori
Çikolatalı dondurma; 220 kalori
Vişneli dondurma; 210 kalori
Ananaslı dondurma; 200 kalori
Kivi; 200 kalori
Çilek; 180 kalori
Portakal; 190 kalori
Kavun; 165 kalori

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir