Klimanın Derecesi Faturayı Etkiler Mi?

Sıcak havalarda herkesin ihtiyaç duyduğu klimaların elektrik faturasına yansıması büyük oluyor. Klima derecesinin yüksek veya düşük olmasının faturaya yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor.

Klima derecesi elektriği etkiler mi?
Klimalarda enerji tüketimi en az olan A+, A++ ve A+++ sınıfı klimalar tercih edilmelidir. Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamamalısınız. Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini %10 artıracaktır. Düşük sıcaklıklarda klimayı çalıştırmak elektrik faturasına direkt etki edecektir.

klima elektrik tuketimi

Uyku modu nedir?
Klimada Sleep tuşu ile ifade edilen uyku modunda çalıştırıldığında, sıcaklık ortamda uyumaya uygun konfor şartlarını sağlamak için gerektiği kadar artıp azalabilir. Çünkü uyku modunda çalışan bir klima, hava akımını ve ortam sıcaklığını otomatik olarak uyumakta olan insanları rahatsız etmeyecek seviyede ayarlar.  Bu aşamada klima çok elektrik harcamaz.

Klimada Auto modu nedir?
Klimanın sıcaklığı ile fan devrini oda sıcaklık sensörü aracılığı ile belirlenen oda sıcaklığına bağlı otomatik olarak ayarlanmasını sağlayan moddur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir