Doğal Cilt Bakım Önerileri

Evde kendi bakımımızı kendimiz hem de çok doğal malzemelerle yapabiliriz. Kuaförlerde birçok cilt maskesi bulunsa da hiçbir ek masrafa girmeden de güzelleşmek mümkün.

Doğal yöntemler son yıllarda daha da ön plana çıkıyor. En önemli malzemelerden biri kildir. Kil maskeleri çok tercih ediliyor. Aktarlarda çok kolay bulunabiliyor. İnanılmayacak kadar da ucuz. Çünkü kil çok bulunan bir malzeme. Ev yapımı maskelerin içinde genelde bulunuyor. Gülsuyu ile birlikte kil maskesini daha önce yazmıştık. Ayrıntıları sitemizden bulabilirsiniz.

Siyah noktalar için peeling yapmak gerekiyor. Birçok kadın Türk kahvesi içtikten sonra telvesi ile yüzüne peeling yapar. Diğer bir yöntem ise toz şekere limon suyu damlatılarak yapılabilir. İkisini yüzümüze dikkatli bir şekilde masaj yaparak uygulayabiliriz. Burada toz şeker ve limonun faydaları önemlidir. Limon siyah nokta düşmanıdır. Şeker ise gözenekleri kapatmaya yardımcı olur.

Cilde yapılan tonikleme işlemi güzelleştirme aşamasında önemli. Hazır tonikler bulunsa da evde de yapılabilir. Maden suyuna bir tutam biberiye eklenerek cilde sürüldüğünde çok etkili olacaktır. Biberiye özellikle yağlı ciltler için önerilir. Adaçayı ve kuşburnu çayı ile de tonik yapılabilir.

En önemlisi de aslında çok su içmektir. Günde 2 litre 3 litre gibi öneriler yapılsa da her insan içebildiği kadarını içer. Maksimum limitiniz neyse onu içmeye çalışın. Çünkü çok su içen insanların ciltlerine dikkat edin, farkı göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir