Diyet Mısır Çorbası Yapımı

Kilo almamaya dikkat ettiğiniz günlerde ya da diyetteyken ne tür çorbalar yemeniz gerektiğini düşündüğünüz olmuştur. Tabii ki aç kalmadan, az yağlı veya yağsız yiyecekler yemeniz gerekiyor. Bu dönemlerde ayranlı çorbaları tercih edebilirsiniz. Soğuk yemek istemezseniz de yoğurtlu olarak yapabilirsiniz.
Ayran hem mideyi şişirip tok tutar hem de bağırsakları çalıştırıp detoks etkisi yaratır.

Yapımı: Öncelikle hangi mısırı kullanacağınıza karar verin. Yöresel yiyecekler satan yerlerde veya aktarlarda satılan mısır yarması kullanabilirsiniz. Özellikle emziren anneler için mısır yarması süt artırıcı özellik taşır. Konserve mısır veya yazdan dondurucuya koyduğunuz mısırı da kullanabilirsiniz.
Yarma mısır ise önceden ıslatıp tencerede pişirmelisiniz. Yumuşadığında pişmiş demektir. Bir yandan da kıvamlı bir ayran hazırlayın. Yağsız yoğurt da kullanabilirsiniz. Ev yoğurdu kullanmak en iyisi olacaktır. Mısırı ayranla karıştırın. İçine metabolizmayı çalıştırması açısından kırmızı biber ekleyin. Nane de seviyorsanız güzel bir tat verecektir.
Çorbayı bu şekilde de içebilirsiniz. İçine pişmiş bulgur da karıştırabilirsiniz. Gördüğünüz gibi tek damla yağ içermiyor.

Sıcak çorba isterseniz de bir tencereye az yağ koyun. Üzerine bir kaşık un ekleyin. Bir kaşık da yoğurt koyarak karıştırın. Üzerine soğuk su koyun. Suyun soğuk olması topaklanmayı engeller. Böylelikle kaynatın ve pişirin. Haşlanmış mısırı üzerine koyup özleşmesini sağlayın. Yine istediğiniz baharatları koyun.
Afiyet olsun =)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir