Dezenfektan Mı Sabun Mu?

Korona virüsünden korunabilmek için hijyeni sağlamak önemli. Hastalıkların bulaşabileceği yüzeylerle temas ettikten sonra elleri yıkamak önemli. Artık her evde bulunan dezenfektanlar ile sabun karşılaştırması çokça yapılıyor. Bazıları sabunun daha iyi temizlediğini söylerken, bazıları da sıvı dezenfektanların virüsleri öldürmede etkili olduğunu savunuyor.

Dezenfektan mı sabun mu daha etkili?

Görünür ya da görünmez kirlenme olduğunda el dezenfektanı hastalık oluşturan mikroorganizmaların kendi vücudumuza ya da başka kişilere, yüzeylere hastalık bulaştırmasını engellemek amacıyla kullanılır. En sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanlarıdır. Ancak hiçbir ürün el yıkama ve sabunun yerini tutamaz.
Hiçbir dezenfektanı ellerimizi dezenfekte ederken koklamamamız gerekir çünkü içeriği nedeniyle solunum yolları için zararlı olabilir. Bu nedenle parfümlü olmasının hiçbir faydası yoktur. Tercih nedeni değildir. 

dezenfeksiyon izopropil

İzopropil alkol ile dezenfekte etmek

İzopropil alkol, endüstride çözücü ve dezenfekte edici bir maddedir. Hastanelerde yapılan dezenfekte çalışmalarında ana madde olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir