Regresyon Terapisi Nedir?

Geçirilen kötü günlerden, yaşanan olumsuzluklar silsilesinden sonra halkın büyük bir çoğunluğunun çeşitli psikolojik terapilere ihtiyacı olabilir. Karantina günlerinin geçmesinden sonra, psikolog ve psikatristlerin önünde yığılmaların olacağı varsayılarak regresyon terapisine de yönelmek mümkündür.

Regresyon terapisi, olumsuz duyguların nedenlerini izole etmek ve onlara daha iyi hitap etmek için nedenlerini belirlemek amacıyla bir kişinin hayatındaki çatışma alanlarına ve potansiyel olarak diğer olumsuz yönlere odaklanmasıdır.

regresyon terapisi

Regresyon terapisinde; fobiler, depresyon, yakınlık sorunları ve kaygılara çözüm aranmaktadır. Terapi gören kişilerin, yaşadıklarını yeniden gözden geçirerek ve yeniden yaşayarak zihin durumlarındaki karmaşaya çözüm arayışları bulunmaktadır.

Regresyon tedavisi nasıl yapılır?

Regresyon terapisi, olumsuz duyguların nedenlerini izole etmek ve onlara daha iyi hitap etmek için nedenlerini belirlemek amacıyla bir kişinin hayatındaki çatışma alanlarına ve potansiyel olarak diğer olumsuz yönlere odaklanır.

Hipnotik regresyon tedavisinin aşamaları

Hazırlık
Regresyon tekniklerini yürütmek
Daha önce bastırılmış duyguların ifadesi ve serbest bırakılması
Bilinçaltının Yeniden Öğrenme / Yeniden Programlanması
Oturum sonucu

Regresyon terapisti, kişinin derin nefes alma ile rahat bir duruma girmesine yardımcı olur. Terapistin rolü, daha sonra kişi gözlerini kapatıp geçmişte önemli bir deneyim hakkında yüksek sesle konuşarak regresyon sürecini kolaylaştırır ve çevreleri ve süreçte ortaya çıkan duyusal duygular hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya teşvik eder. Terapist ayrıca gerektiğinde olay olayı yeniden yaşanırken ortaya çıkan herhangi bir duygu hakkında konuşmaya da teşvik edebilir. Bu süreçte bir kişinin bilinçaltı zihinlerine erişebileceği ve geçmiş olayla ilişkili duyguları izole edebileceğine inanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir