Derin Dondurucuda Yaprak Saklama

Millet olarak yaprak sarması yemeyi çok seviyoruz. Bazıları ona “dolma” da dese o aslında sarmadır =) Şimdi tam taze yaprak zamanıyken taze taze alıp kışın da tüketmek istiyoruz. Yaprağı saklamanın birkaç yöntemi var. Öncelikle en kolayı olan dondurucu yöntemine bakalım.

Asma yapraklarını önceden kenarda yıkayıp hazırlayın. Tencerede suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra yaprakları 10arlı olarak suyun içine bırakın. Suyun içine tuz da atabilirsiniz. Yaprakların hafif rengi değişince çıkarın ve süzmeye bırakın. Suyu giden yapraklar soğuduktan sonra buzdolabı poşetine koyun ve buzlukta saklayın. Aylarca bir şey olmaz ve gerektiğinde çıkarıp kullanabilirsiniz.

Konserve yöntemi için, yapraklar konserve kavanozuna sıkı sıkı yerleştirilir. Üzerine bir çay kaşığı tuz ilave edilerek su doldurulur. Havası çıkması için biraz bekletilip, eksilen su tamamlanır. Kapağı sıkıca kapatılır.
Kavanozlar çoksa kazanda, azsa büyük bir tencerede, kaynamaya başladıktan sonra 10-15 dk. kaynatılır. . Kaynama işlemi bittikten sonra, kavanozlar kapakları üzerine çevrilerek soğutulur, yerine yerleştirilir.

Gerisi size kalmış. Afiyetler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir