Dekstroz Nedir?

Artık tükettiğimiz gıdaların birçoğu fabrikasyon ve marketlerden satın aldığımız hazır gıdaların içerisinde, ne olduğunu anlayamadığımız birçok yabancı isimli madde mevcut.

Satın aldığımız ürünlerin içinde Dekstroz maddesinin olduğunu görebiliyoruz. Bu maddelerin çocukların yiyeceği çikolata gibi ürünlerde de olması ayrı bir düşündürücü nokta.

Dekstroz bir diğer adıyla dekstroglikoz bir tür şekerdir.  Enerji içeceklerinde de bol miktarda bulunan bu madde glikozla aynı görevi görmektedir.

Üzüm şekeri olarak da adlandırılan dekstroz (glikoz), bitkilerin çoğunun öz suyunda, üzüm ve diğer meyve sularında bulunan bir karbonhidrattır. Enerji kaynağı olarak şekere göre daha çabuk kullanılmaktadır. Süt, şeker kamışı, maltoz, selüloz veya glikojen gibi çeşitli kaynaklardan hidroliz yoluyla elde edilen dekstroz, ticari olarak mısır nişastasının buhar ve sulandırılmış asitle hidroliziyle üretilmektedir.

Hamurişi türü ürünlerde, maya besin yeri bileşeni olarak  görev  yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır.

Bu maddenin kullanılma amacı, şeker kamışı şekerinden daha düşük donma noktasına sahip olarak daha pürüzsüz ve kremsi yapının elde edilmesi içindir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır. Glikoz olarak adlandırılan bir madde olması düşündürüyor. Bu maddenin zararlı olup olmadığı konusunda çok bir açıklama bulunmuyor. Her ne olursa olsun doğal gıdaların tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir