İshal Yapan Gıdalar

Düzensiz olarak veya sık sık tüketilen bazı yiyecekler, bağırsakların bozulmasına neden olur. Tıp dilinde diare adı verilen duruma halk dilinde ishal olma denir. Ispanak, kabak, yeşil sebze türleri, süt ve süt ürünleri ile kuru fasulye gibi bakliyatların çok fazla tüketilmesi ishale neden olur. Bu durumda, bebeklerde ve yetişkinlerde ishal yapan şeyler nelerdir? diye sorular soruluyor.

ishal yapan gidalar

Bu sayılanlar dışında, ishale neden olan yiyecekler; kırmızı biber, kızartma çeşitleri, kefir, karpuz ve kavun, aşırı baharat tüketimi, yağlı gıdalar ve fazla meyve tüketimi de sayılabilir. Kabızlık sorunu yaşayıp ishale çevirmek isteyenler için en hızlı gıdalar kabak ve kayısıdır. İshalde, dışkı yumuşadığı için dışkı atımı daha kolay olacaktır. Bunların yanında bol su içmek de ishali hızlandırır.

Kabak çorbası tüketimi, bağırsakları hızlı bir şekilde boşaltarak lavman etkisi yapar ve ishale neden olur. Ameliyatlardan önce bağırsakların boşaltılması gerektiği durumlarda hazırlık olarak kabak çorbası tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir