Çeyrek Altının Tarihi Önemli Mi?

Çeyrek altının üzerindeki tarih çok merak edilen konulardan biridir. Eski tarihli ve yeni tarihli altın farkı nedir, neden fiyat farkı bulunmaktadır ve çeyrek altının tarihi önemli mi ? bunları size anlatacağız.

Bulunduğunuz yıldan önceki yıllar yazan her altın eski tarihli olarak adlandırılmaktadır. Yeni tarihli altının daha pahalı olmasının sebebi darphaneden alınırken damga vergisi ödenmesidir. Bu sebeple yeni tarihli altın daha pahalı olmaktadır. Eski tarihli altınlar müşterilerden geri alınanlar olduğu için daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Yeni tarihli altın kuyumculardan daha pahalı olarak satın alınsa da bu altınları siz kuyumcuya satarken hurda altın fiyatından geri alınacak ve yeni tarihli olsa da size fazla para vermeyecektir. Yeni tarihli altının daha fazla para ettiği düşüncesi yanlıştır. Ancak satın alırken yeni altın için daha fazla ödemeniz her zaman gerekecektir.

Genellikle yeni tarihle alınan altınlar takı olarak takılmaktadır. Eğer ki yatırım amaçlı olarak almayı düşünüyorsanız eski tarihli altını satın alabilirsiniz. Altının tarihinin eski veya yeni olmasının gram değeri bakımından aslında hiçbir farkı yoktur. Böyle bir algı oluştuğu için böyle devam etmektedir. Basım tarihinden başka bir fark bulunmuyor ve kaliteleri de asla değişmemektedir.

Yatırım amaçlı olarak çeyrek altın alıyorsanız yeni tarihli almanızın herhangi bir faydası olmayacaktır ve bozdururken de tarihi önemsiz olacaktır. Hediye amaçlı alıyorsanız yeni tarihli tercih edebilirsiniz, bunun sebebi de hediye olmasından dolayıdır. Yeni tarihli olanın pahalı olmasının sebebi damga vergisinin daha yüksek olmasıdır, farklı bir sebebi de yoktur. Satarken yine aynı fiyattan satabileceksiniz, çok nadir de olsa bazı kuyumcular yeni tarihli altına birkaç lira daha fazla ödeyebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir