Çay İçmek Beyne Faydalı!

Biz Türkler için çay olmazsa olmaz bir alışkanlık halinde. Yaz kış demeden içtiğimiz çayın faydalı olması ise bu alışkanlığın güzel olduğu anlamına geliyor.

cay icmek beyne faydali

“Çay içmek beyninize iyi gelir.” Bu söz, Singapur ve İngiltere’den bir grup bilim insanının çalışmaları sonucu ulaşılan bir durum. Bu araştırmaya göre, günde en az 1 fincan çay tüketen insanların beyni diğerlerine göre daha iyi çalışıyor. Aynı zamanda Tip 2 diyabete yakalanma riskleri de azalıyor. Günde en az 1 fincan çay içen yetişkinlerin beyni içmeyenlere göre daha iyi çalışıyor. Çay, diyabet gibi hastalıklardan da koruyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde yapılan ve Cambridge Üniversitesi’nden de bir ekibin katıldığı araştırma çay tüketimi ile beyin sağlığı arasındaki bağlantıyı araştırdı. Araştırmanın sonuçları oldukça dikkat çekiciydi. 25 yıl boyunca günde en az 4 fincan çay tüketenlerin zihinlerinin daha dinç olduğu sonucuna ulaşıldı.

Araştırma sonucunda çayın, kandaki şeker oranını dengeleyerek Tip 2 diyabete de iyi geldiği görüldü. Tabi ki şeker tüketilmemeli ve yanında da tatlı şeyler yenmemeli.

Türkiye yıllık kişi başı çay tüketiminde 3,5 kilogramla dünya birincisi. Türkiye’yi 2,44 kilogram ile Afganistan, 2,19 kilogramla Libya, 1,8 kilogramla Katar ve 1,7 kilogramla İngiltere gibi ülkeler izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir