Çamaşır Yumuşatıcı Zararları

Çamaşırların güzel kokması ve yumuşacık olması için yıkarken çamaşır yumuşatıcı kullanıyoruz. Ancak hiçbir yerde açıkça söylenmese de yumuşatıcının zararları mevcut. Bütün yumuşatıcılar güzel kokuyor ve çamaşırı yumuşacık yapıyor, kullanıcılar da buna maalesef aldanıyor. Bebek kıyafetlerinde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Astım, alerji gibi problemlerin ana nedenlerinden biri yumuşatıcı kullanımı olabilir.

Çamaşır yumuşatıcı zararları nelerdir?

Bu güzel kokan parfümler insan sağlığı için zararlı olabilmektedir. Sebebi de bu kimyasalların vücut ile direkt olarak ve uzun süre temas etmesidir. Kloroform maddesi içerenler ise direkt olarak sinir sistemine etki ediyor ve sağlığınızdan ediyor. Aldığınız ürününde etanol, alkol gibi maddelerin bulunmamasına dikkat ediniz. Solunan bu yumuşatıcı kokusu özellikle de bebekler için oldukça zararlıdır. Bebekler için yumuşatıcılar ve deterjanlar mevcut olsa da bunlar bile kullanılmamalı diye düşünüyoruz.

Aldığınız yumuşatıcıların içeriklerini mutlaka okuyup araştırınız. Giysileri o kadar da kadar yumuşattığını düşünüyoruz. Tek özelliği koku sağlaması ve maalesef ki kimyasal kokuların tümünün zararları mevcut. Evde yumuşatıcı yapabileceğiniz gibi hiç kullanmamaya da alışmanız gerekmektedir. Terpinolen, kloroform, etil asetat, benzil alkol, benzil asetat, alpha terpineol gibi maddeler içerildiği ve bu maddelerin de insan sağlığı için oldukça zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Doğal bir hayat yaşamak varken hayatımıza böyle kimyasal maddeleri evlerimize sokarak kendi kendimize sağlığımızı riske atmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir