Çamaşır Suyunu Kafamızdan Atalım!

Niçin çamaşır suyunu kafamızdan çıkarmak lazım?

Nesilden nesile kullanılan çamaşır suyu iyi bir çözüm değil, sağlık ve çevre için çok tehlikelidir. Biz artık buna “dur” diyoruz.

Çamaşır suyu nedir?

Kimyasal bileşimi sodyum hipoklorittir. Klor’ün potasyum hidroksit çözeltisi içinde çözülmesidir. Çamaşır suyu, tüberküloza karşı savaşmak için hastanelerde, 19. yüzyılda adını duyurdu. Bugün 10 kişiden 7’si ona çamaşır suyuna başvuruyor. Fransa, dünyada 5. en çok tüketen ülke olarak görülüyor. Avrupa’da ise İspanya’nın ardından tüketimde 2. ülkedir.

Çamaşır suyu tüm bakterileri öldürüyor (İyileri ve kötüleri). Dezenfekte ederken ve renkleri soldururken, yüzey aktif maddeler bulundurduğundan aslında temizlemiyor. Temizlik amacıyla onu kullanmak mantıklı düşünüldüğünde bir şeye yaramaz. Çamaşır suyunun toksik ve yakıcı bir madde olduğunu hatırlamak için etiketini okumak gerekiyor. Dokunduğunuzda yakıcı olduğu, teneffüs ettiğinizde ise baş ağrılarına sebep olduğu belirtiliyor.

Thuong Nhân Pham Thi, Japon akciğer uzmanı ve alerjist doktor diyor ki, “Çamaşır suyu bir tür saf asittir. Bakterisittir ki böylelikle cildinizi ve gözlerinizi, solunum yollarınızı ciğerlerinize kadar tahriş edebilir, etkiler.”

Başka ürünlerle çamaşır suyu karıştırıldığında daha kötü durumlara davetiye çıkarıyor, toksik gaz oluşur ve zehirlenmelere yol açar. Solunum yollarını ve gözleri tahriş eder. Bu durumda bulunursanız derhal o odayı terk edip dışarı çıkıp hava alın. Kendinizi kötü hissediyorsanız, hastane başvurun.

Çamaşır suyu yerine ne kullanabiliriz? Alternatifleri nelerdir?

elma-ve-sirke

Çamaşır suyu yerine sulandırılmış sirke oldukça etkilidir. Sirke mikropları öldürür. Elma sirkesi kireci önler, yağları alır, lekeleri yok eder, çamaşırları yumuşatma özelliği vardır. Sirkeli suyun içine bir çorba kaşığı karbonat ekleyerek buzdolabı dahi temizlersiniz. Bulaşık makine temizliği için ise tablet gözüne yarım su bardağı sirke konularak çalıştırılıp temizlenir.

Karbonat da temizler. Lekeleri yok eder, kokuları yok eder (ayakkabı ve buzdolabı kokusu gibi) ve de çamaşırları beyazlatır.

Kapı kolunu, telefon (özellikle cep telefonları) ve lamba düğmelerini, bir beze elma sirkesi döküp silinmesi, temizlenmesi yeterlidir.

Aynaları da sirke ile temizlersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir