Bulyonlar Zararlı Mı?

Pilavların ve diğer bazı yemeklerin vazgeçilmezi tavuk suyu ve et suyu bulyonlardır. Bu katkı maddesi oldukça güzel bir tat vermekte olduğu için yemeklerde kullanmadan edemiyoruz. Peki kullandığımız bu bulyonların zararları var mı ?

Bulyonların birçoğunda ve belki de tamamında MSG (MonoSodyum Glutamat) adlı madde vardır. Bu madde lezzet arttırıcı olarak da bilinen çin tuzudur. E-621 kısa kodu ile de içerik bölümünde bulunabilmektedir. Hiçbir zararı olmadığı söylense de bazı kaynaklarda sinir hücrelerini tahrip ettiği yazılmaktadır. En önemli zararlarından biri de iştah açmasından dolayı obeziteye sebep olabilmesidir. Bu tabletlerin aşırı tuz barındırması da aşırı tuz tüketmenin oluşturduğu zararları vermektedir. MSG adlı madde maalesef ki cipsler, hazır çorbalar, hazır soslar gibi birçok hazır gıdada bulunmaktadır.

Bulyonlar zararlı mı ?
Tablet bulyonların zararlı olduğuna dair kesin bir araştırma olmasa da yapay ve endüstriyel ürünler olduğu için herhangi bir zararı olmasa da yararı olmadığı apaçık ortada. Et ve tavuk bulyonlar yerine kendimiz tavuk suyu ve et suyu katkısı yaparak tüm yemeklerde bu yaptığımız katkıyı kullanabiliriz. Gerçeği olan bir ürünün yapayını kullanmak oldukça yanlış bir davranış olduğu gibi bu hazır bulyonları da mümkün olduğunca kullanmamaya özen göstermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir