Bu Gıdaları Her Gün Tüketin!

Hastalıklardan uzak sağlıklı bir yaşam için doğal probiyotikleri hayatımızın merkezine yerleştirmeliyiz. Günlük rutinlerimizin arasında olması gereken probiyotikler bizleri hastalıklardan korur. En önemlisi de bağışıklık sistemimiz güçlenir.

Probiyotik nedir?
Probiyotik demek, vücudumuz için faydalı olan bakteriler demektir. Bazı bakteriler zararlı olup bizleri hasta ederken bazıları da hastalıklara karşı koruyor. Her evde olması gereken gıdaları evde hazırlamamız gerekli. Hazırladıktan sonra da taze olarak her gün bir miktar tüketmeliyiz.

İşte doğal probiyotiklerden bazıları:
*yoğurt: Katkı maddesinden uzak evde yapılan doğal yoğurtlar, hazır yoğurtlara göre daha yüksek miktarda probiyotik içeriyor. Bu bağırsak dostu bakteriler ise, bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak bağırsak hareketlerini düzenliyor. Bu sayede kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sıkıntıların da önüne geçiyor.
*kefir: Kefir, serinletici aromasıyla kronik yorgunluğu giderir. Sindirim sistemini mükemmel şekilde düzenler. Damar sertliğini ve kas kasılmalarını önler. Sinir sistemini güçlendirir. Mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci artırır.
*turşu: Turşu bir çok açıdan sağlıklı bir yiyecektir. Mide ve bağırsak sorunları ve özellikle de hazımsızlık şikayetleri olanlar için sebze ve salatalık gibi yiyeceklerden yapılan turşuyu tüketmelerinde fayda vardır. Turşuda kullanılan sebzeler ve elbette sirke, sindirime iyi gelir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, idrar yolları hastalıklarını tedavi eder, ve bağırsaklarda bakteri oluşumuna mani olur. Buna mide mikrobu denilen ve ülsere neden olan helikobakter bakterileri de dahildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir