Sağlık İçin: Kırmızı Pancar Salatası!

Kırmızı pancarın şimdi tam zamanı. Her şeyiyle ondan faydalanmanın yollarını aramak gerekli. Çorbasını yapan da var, salatasını yapan da. Kıpkırmızı rengi, onun sağlık deposu olduğunun da göstergesi.
Kırmızı pancarın faydaları; C vitamini, fosfat, potasyum gibi birçok vitamin ve mineral içerirken kansere karşı korumada da etkili. Bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Her gıdada olduğu gibi aşırı tüketimininden kaçınılmalıdır.

Bir öneri: kırmızı pancar salatası nasıl yapılır?
Pancarları bol suda haşlayın.
Kabuklarını soyun ve rendeleyin.
Üzerine sarımsaklı yoğurt döküp servis edin.
Sarımsak da salatanın besleyiciliğini, sağlığa katkısını artırrıyor. Doğal antibiyotik olan sarımsak da faydasına fayda eklemiş oluyor.
Sağlıklı günler.

Kırmızı pancar turşusu tarifi:
Pancarların dış kabuğunu bir fırça ve su yardımı ile iyice temizleyin ve üzerlerini iki parmak geçecek kadar suda haşlayın. Bu sayede pancarın pembe-mor rengini korumuş olursunuz. Pancarlar yumuşayınca kabuğunu soyun ve 4’er dilim halinde ayırın. Cam bir kavanoza dilimlediğiniz pancarları, sarımsak, tuz, şeker ve pancarın haşlama suyunu da ekleyip kavanozun ağzını iyice kapatın ve kapağı açmadan 1 hafta bekleyin. Ancak yüksek tuz içeriği nedeni ile hipertansiyon hastalarının tüketmesi riskli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir