Bitter Çikolata Zayıflatıyor

Metabolizma; canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir. Diyet yaparken en çok karşılaşılan sorun metabolizmanın yavaşlamasıdır. Metabolizma yavaşladığı için kilo vermek zorlaşır. Aslında kilo vermenin sırrı düzenli ve dengeli beslenmedir. En önemlisi de iyi çalışan bir metabolizma. Eğer metabolizmayı çalıştırmayı başarırsanız ideal kilonuza kavuşursunuz.

Bitter çikolata da metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerdendir. Çünkü bitter çikolatanın içinde yağ oranı düşük, kakao oranı yüksektir. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır gibi mineraller içeren bitter çikolata, kanser ve kalp hastalıklarından korunmada olumlu etkiye sahiptir. Dolayısıyla abartmadan yenen bitter çikolata metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermenize yardımcı olur. Günde iki parça (yaklaşık 70 gr.) bitter çikolata yemenin hiçbir zararı yoktur. Zira bitter de olsa çikolatanın içeriğindeki yağ ve şekerin unutulmamasını öneriliyor.

Çikolatanın aynı zamanda cinsel uyarıcı ve keyif verici özelliği de bulunmaktadır. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir. Kadınlar erkeklere nispeten çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlıdır. Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetir, mutluluk verir, beynin endorfin salgılamasına neden olur. Bu salgı, mutluluk duymamızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir