Beyaz Çay ve Kırmızı Çay Furyası

Siyah çay ve yeşil çayı biliyorduk ve yeşil çay övüle övüle bitirilemedi ve antioksidan etkili olduğu için uzmanlar da sürekli içilmesini tavsiye ediyordu. Beyaz çay ve kırmızı çayın adını yeni duyuyoruz ve haliyle bizler de merak ediyoruz.

Aslında yeşil çay, siyah çay gibi tüm çay türleri Latince adı “Camelia Sinensis” olan bitkiden elde edilmekte. Fakat işlenmelerine göre farklılıklar göstermektedir.

 Beyaz Çay: Siyah çaydan farkı henüz açmamış olan tomurcuk haldeki üst yapraklar elle toplanıyor ve başka hiçbir işlem görmeden kurutuluyor. İşlem görmediği için kateşin denilen aktioksidan madde beyaz çayda çok daha fazla olanda bulunuyor. Beyaz çay metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakmayı hızlandırıyor. Cildin kırışmasını önlüyor ve elastiki yapının korunmasını sağlıyor. Bu yönüyle ciltle dosttur. Esnek ve sıkı bir cilt için günde 3 bardak beyaz çay öneriliyor.

Kırmızı Çay: Aspalathus linearis bitkisinden elde edilen bu çay Çin’de yaygın olarak içilen Çin çayıdır. Kurutma yerine kavrularak üretilmektedir. Bağırsak florasını düzenler ve yaşam ve vucut gücünün korunmasını sağlar. Bağışıklık sistemini harekete geçirir. Özellikle zayıflama amaçlı kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir