Bambu Ürünler Sağlıklı Mı?

Porselen, çelik, plastik gibi neredeyse tüm mutfak ürünleri, kullanım ömrünü dolduğunda endüstriyel atık halini alıyor. Bambu ise çok hızlı büyüyor ve satın alınan bir bambu ürünü 3 ay önce dikilmiş bir bambu ağacı olacaktır. Siz kullanmaya devam ederken aynı ağaç yeniden büyümüş olacak.

Bambu sağlıklı mı ? Hiçbir tarım ilacına, hormona veya ekstra katkıya ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Bambu ürünler tamamen doğaldır ve ağacın en ham halinden üretilir ve kullanıldıktan sonra doğaya geri döner. Bambu ürünlerde kullanılan ağaçlar endüstriyel bambu ormanlarında yetiştirilir. Her ürün için farklı bir tür kullanılır yani mesela kesme tahtası üretiminde farklı, çorba kasesi üretiminde farklı bambu kullanılır. Bunun sebebi de sürekli yıkanıp kullanılabilmesine daha dayanıklı olması gerektiğidir. Bambu ürünler suya dayanıklıdır.

Bambu ürün üretimi nasıl yapılır?

Kaliteli markalarda üretim, tamamen geleneksel ve doğal bir yöntemle yapılmaktadır. Boru şeklindeki bambu ağacının etli kısımlarından çıkarılan çubuklar, yine bambunun şekerli yapısından elde edilen doğal yapıştırıcıyla birbirine yapıştırılıp preslenir ve fırınlama işlemi yapılır. Bu işlem iki kez tekrarlandıktan sonra ortaya ürün yapımında kullanılacak malzeme ortaya çıkar.

Bu oluşan paneller, ürüne göre el işçiliği veya makinelerle ürün haline getirilmektedir. Üretimin sonunda reçineyle zımparalanmakta, zeytinyağı ile yağlanmakta ve ürün haline gelmektedir.

Bambu ürünleri yıkanabilir. Çok kaynar su ve aktif maddesi yüksek olan deterjanlar zarar verebilir. Bulaşık teli kullanımı da ürünlere zarar verebilecektir. Yıkandıktan sonrak kurulanması gerekmektedir. Zeytinyağı ve sedir yağı bakım için yeterli olacaktır.

Bambu ürünler sağlıklı mı ?
Piyasadaki markalı ürünlerin Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı incelemeleri hatta Amerika FDA gibi kuruluşlar tarafından incelenmiş ve antibakteriyel olduğu sertifikalı ürünlerdir. Şuanda bambu ürünlerin kimyasal ürünlerle birleştirildiği ve yıkandığında tuz buz olduğu gibi iddialar yayılmaktadır. Hatta bambunun foseptik içinde sağlıksız ortamda büyüdüğü gibi iddialar mevcuttur. Bambu ağaçları endüstriyel olarak üretilmektedir ve takip edilmektedir. Ülkemize giriş yaparken çeşitli testlerden geçmeden ürünlerin piyasaya sürülemeyeceği unutulmamalıdır. Ürün doğru yıkandığında ve kullanıldığında sağlıklı olacaktır. Maalesef ki piyasadaki her ürün için sağlıklı ve kaliteli demek mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir