Ayta Sözeri Erkek Mi?

Kırmızı Oda dizisinde Zekiye Keklik karakterini canlandıran oyuncu Ayta Sözeri oyunculuğu ve güçlü sesiyle dikkat çekti. İzleyici de Ayta Sözeri erkek mi diye araştırmaya başladı. Peki Kırmızı Oda Keklik Ayta Sözeri erkek mi, kadın mı?

Annesi Çerkes asıllı olan Ayta Sözeri 31 Mart 1976’da doğdu. Batı Almanya doğumlu olan Ayta Sözeri 20’li yaşlarda cinsiyet değiştirmeye karar verdi. LGBT aktivisti olan Ayta Sözeri Kırmızı Oda dizisinde Keklik karakterini oynayınca milyonların tanıdığı bir isim haline geldi. Almanya’da doğan Sözeri, doğduğunda erkekti. Ege Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan oyuncu Ayta Sözeri dizilerde de rol aldı. Birçok film ve dizide rol alan Ayta Sözeri transseksüeldir. Yani erkekken kadına dönmüştür. Aynı zamanda bazı mekanlarda şarkı da söyleyen Sözeri’nin güçlü bir sesi vardır.

Ayta Sözeri erkek hali
aytasozeri erkekhali

Ayta Sözeri cinsiyet değiştirmeye nasıl karar verdiğini kendi dilinden anlatıyor:
Ortaokul bitmek üzereydi. Çevremdeki kızlar hoşlandıkları çocuklardan bahsediyordu. Ben de kendimi sorguluyordum. Mesela okulda benimle dalga geçen bir çocuk vardı. En çok onu görüyordum erkek olarak. “Lan ben bu çocuktan niye hoşlanıyorum” diye düşünüyordum. 1982’de Türkiye’ye geldik. Babam elektrikçiydi. Ama Almanya’dan sonra hiçbir iş yaptığını görmedim. Ne zengin, ne fakirdik. Bir kız kardeşim, iki ablam vardı. Liseden önce anneme anlattım. “Bu nedir bana yardım edin” dedim. Beni arka arkaya psikiyatristlere götürmeye başladılar. En son bir doktor “Bu bir hastalık değil. Aklı başında bir çocuk, ileride belki trans birey olacak” dedi. O zaman hissettiklerimin kötü şeyler olmadığını düşündüm. Ailem ne kadar ısrar etse de bir daha psikiyatriste gitmedim.
Babam her ataerkil toplumda yaşayan baba gibi evden ayrılmamı istedi. Kibarca beni kovdu yani. Üniversite sınavına girmiş, sonuçları bekliyordum. Bir yandan da hamburgercide çalışıyordum. Ege Üniversitesi’nin işletme bölümünü kazandım. O dönemde bir doğum günü partisinde çok güzel oynadığımı keşfettiler. Ve zenne oldum. Bir gün çalıştığım bir yerde solist gelmeyince sahneye çıktım ve şarkıcılık serüvenine başladım. Bunlar yaşanırken bir yandan da üniversiteyi bitirdim.
Ben zaten trans birey olarak doğdum. Oturup yeter gay olduğum deyip artık ameliyat olmazsın. O ameliyata verecek parayı biriktirdiğin zaman oluyorsun. Ben de 20’li yaşlarımda ameliyat oldum.

Cinsel organın olmaması..
Bir gün Hülya Avşar bana “Bir cinsel organının olmamasına ne zaman karar verdin” demişti. Oysa ben cinsel organımın olmamasına değil, değiştirmeye karar verdim. Geceleri uyuyamayıp gündüzleri uyurum. O zaman da‘Kayıp Şehir’de oynuyordum. Bir sabah telefonum çaldı. Setin olmadığı bir gün. “Acaba açmasam mı?” derken belki setten arıyorlardır diyerek telefonu açtım. “Ayta, Sezen ben. Sezen Aksu. Seni bir bulayım mıncıklayacağım” dedi. Ya hâlâ uyuyorum ya da öldüm diye düşündüm. Üç gün boyunca işletildiğimi düşünerek yeniden aramasını bekledim. Sonra Sezen Hanım konserinde beni sahneye çıkardı. Bir albüm hazırlıyoruz. Yaşar Gaga Aralık ayında albümün çıkacağını söyledi. Sezen Aksu’yu bütün evrenin annesi olarak tanımlıyorum. Hepimiz için bir şarkı yapmış. Benim de en sevdiğim Sezen şarkısı “Bir Çocuk Sevdim”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir