Ayakta Su İçmeyin

Bazen gün içinde aceleden suyu ayakta içtiğiniz olmuştur. Anne babalarımız bize “Ayakta su içme.” dese de neden böyle dediklerini anlamamışızdır. Oysa ki ayakta su içmek oldukça zararlıymış.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, şu açıklamaları yaptı:

Su oturarak içilmesi gerektiğini vurgulayan Uslu ayakta su içmenin zararlarını anlattı: “Ayakta su içildiğinde doğrudan onikiparmak bağırsağına geçer. Oturarak içince su önce midede birikir, içinde mikrop varsa ölür ve daha sonra oniki parmak bağırsağına geçer. Oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dahil birçok bulaşıcı hastalıktan korunmuş olur. Halkımıza su içmeyi öğretebilirsek obezite başta olmak üzere çok sayıda hastalığın önüne geçmiş oluruz. Herkese günde iki litre su içmeyi tavsiye ediyorum.”

Uslu, suyun az tüketildiğinin tek göstergesinin idrar olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “İdrarın berrak ve kokusuz olması gerekir. İçilen su aşırı soğuk olmamalı ve su yemekten en geç yarım saat önce içilmelidir. Yemekle alınan su midemizdeki asiti seyreltir ve bu da yemeklerin sindirilmesini azaltır. Yatmadan evvel mutlaka bir ya da iki bardak su içmeye özen gösterilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir