Aspiratör Ne Kadar Elektrik Harcar

aspirator-modelleri

Aspiratör şüphesiz ki tüm mutfakların vazgeçilmezi ve mutlaka kullanılması gereken cihazlardan birisidir. Yemek yapılır ve mutfakta ve evin içinde kokunun kalmamasını, dumanın dışarı atılmasını isteriz. Aspiratörlerin metal veya kağıt filtreleri bulunmakta ve buharın içindeki yağ bu filtrelere yapılmaktadır. Bu filtrelerin sık sık temizlenmesi, yıkanması veya temizlenmiyorsa değiştirilmesi gerekmektedir. Bu filtrelerin tıkanması çekişi azaltacaktır ve bu sırada enerji tüketimini de artıracaktır. Temiz bir filtre ile kullanmak, motoru arızalı veya zorlanıyorsa tamir ettirmek ya da en iyi çözüm yeni bir aspiratör almaktır.

Aspiratör üzerinde normal şartlarda bir veya iki adet 40 Watt ampül bulunur. Motor güçleri ortalama 300 Watt düzeyindedir. Yani çok yüksek değildir ve sadece gerekli olduğu zamanlarda kullanılacağı için çok fazla elektrik harcar diyemeyiz. Günde 1 saat çalıştırmak faturamızda çok fazla yük olmayacaktır. Yani aspiratörün 340 Watt olduğunu düşünürsek saatte 0.34 Kw gibi bir oranda elektrik harcar.

Sonuç olarak aspiratör faturamız üzerinde çok fazla yük oluşturmayan bir cihazdır. Ütü, saç kurutma makinesi gibi cihazlar çok daha fazla elektrik harcamaktadır. Bir ütü ortalama 2.000 watt olmakla birlikte saatlerce çalıştığını unutmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir