Ambalajlı Ekmekler Sağlıklı Mı?

İnsanlarla teması kestiğimiz bugünlerde, market alışverişlerimizde eldivenleri kullanabiliyoruz. Kimsenin dokunduğu bir ürüne dokunmak istemiyoruz. Aldığımız paketli ürünleri, dezenfeke ettikten sonra evlerimizde kullanmaya başlıyoruz. Virüslerin, yüzeylerde birkaç saat canlı olarak kalabildiğini biliyoruz ve buna göre önlemlerimizi alıyoruz.

Herkesin dokunduğu ekmekleri almak istemediğimiz için, ambalajlı olan ekmeklere yönelimin arttığını görüyoruz. Peki paketli olarak satılan ekmekler sağlıklı mıdır?

paketli ekmek sagliklimi

Ambalajlı ekmekler katkı maddesi içeriyor mu?
Türk Gıda Kodeksine uygun katkı maddelerini, kodeksin öngördüğü limitler içinde kullanırlar.

Ambalajlı ekmeklerin fiyatları neden birbirinden çok farklı?
Ekmek üreticilerinin fiyat belirleme süreçlerinde birçok faktör rol oynuyor. Kullanılan hammaddeden, katkı maddelerine (eklenen tahıllar, vitamin, mineraller), dağıtıma, ambalaja kadar birçok faktör söz konusudur. Her ekmeğin içeriği ve gramajı farklı olduğu için de tüketicinin fark edebileceği oranlarda fiyat farklılıkları oluyor.

Çocuklara yönelik ambalajlı ekmeklerde kullanılan koruyucuların yan etkisi ya da zararı var mı?
Türk Gıda Kodeksine uygun katkı maddeleri, kodeksin öngördüğü limitler dahilinde kullanılır. Çocuklara yönelik, ilave vitaminler içeren ekmekler, çocukların ekmekten alabilecekleri tüm besinleri alması için geliştirilmiş ekmeklerdir.

Ekmek ambalajlarının renkli baskıları sağlığa zararlı değil midir?
Hayır, değildir. Kullandığımız ambalajların  tamamında gıdaya uygunluk sertifikası ve ambalaj firmasının üretim izin numarası (ambalaj üzerinde üretici firma ismi ile beraber işaretlidir) mevcuttur. Bu takip sistemi sayesinde ürünlerin ambalaj kaynaklı herhangi bir kontaminasyona maruz kalıp kalmadığı takip edilmektedir.

Ambalajlı ekmek buzdolabında saklanır mı? Ne süreyle?
Ekmek buzdolabında 2 hafta süreyle saklanabilir. Derin dondurucuda ise 3 ay saklanabilir. Korona ile mücadele döneminde her gün sokağa çıkmanın mümkün olmadığı zamanlarda ekmekler dolapta saklanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir